Ansora Muminova yosh va iste'dodli tadbirkor, bolalar va kattalar uchun Ansora gallery ijodiy ustaxonasining asoschisi va egasi. Jahon iqtisodiyoti o'qituvchisi mutaxassisligiga qaramay, Ansora san'at va ijodkorlik olamida o'z yo'lini topdi.
U biznesni boshqarishni oilaga g'amxo'rlik qilish bilan muvaffaqiyatli birlashtiradi, shuningdek, o'zining namunasi va hayotga ijodiy yondashuvi bilan boshqalarni ilhomlantirishda davom etmoqda. "J News" ga bergan intervyusida uning muvaffaqiyat sari sayohati, tadbirkorlikning qiyinchiliklari va quvonchlari va uni har kuni nima ilhomlantirishi haqida bilib oldi.
- Ansora, Ansora Gallery ijodiy ustaxonasini yaratish g'oyasi qanday paydo bo'lganligini ayting?
A. M.: Tug'ruq ta'tilida bo'lganimda, men bolam bilan ko'p vaqt o'tkazdim. Men qalam bilan rasm chizishni, haykaltaroshlik qilishni, o'z qo'llarim bilan hunarmandchilik qilishni yaxshi ko'rardim. Va men o'yladim: nega o'z ijodiy faoliyatimni boshqa onalar va bolalar bilan baham ko'rmaysiz? Birinchidan, men uyda hamma tunda uxlab yotganida buyumlar yasadim-keyin ikkinchi nafasim ochildi. Keyin men yangi makon yaratdim, u odamlar nafaqat yaratishi, balki bir-biri bilan bog'lanishi mumkin bo'lgan ajoyib joyga aylandi.
- Sizning ustaxonangiz nima qiladi va u kattalar va bolalar uchun qanday xizmatlarni taklif qiladi?
A. M.: Ansora galereyasining ijodiy ustaxonasida biz yangi ko'nikmalarni o'rgatish, ijodkorlikni rivojlantirish va qiziqarli vaqt o'tkazishni taklif qilamiz. Bizning ustaxonamiz quyidagi yo'nalishlar bo'yicha master-klasslarni taqdim etadi: "qatron san'ati" texnikasidan foydalangan holda rasm chizish (qatronlar rasmlari va soatlari), gipsdan bezak buyumlarini tayyorlash, ichki xushbo'y shamlar. Kichkintoylar uchun biz akvarel va moy bilan bo'yash, plastilin va loydan modellashtirish va boshqa ko'p narsalarni o'rgatamiz.
- Qanday tajriba yoki voqealar sizni ustaxona yaratishga undadi?
A. M.: Sizning tajribangiz qayerdan kelib chiqmasin, siz ijodkorlikka ishtiyoqli bo'lishingiz va yangi narsalarni o'rganishga tayyor bo'lishingiz muhimdir. Meni ijodiy ustaxonani ochishga undagan voqealar: ijod qilish istagi, o'z ifodasini izlash, o'rganishga intilish, ijodimni baham ko'rish istagi, o'z biznesimga ega bo'lish istagi. Ijodiy ustaxona sizning shaxsiy makoningiz bo'lishi mumkin, u erda siz o'zingizni va g'oyalaringizni erkin ifoda eta olasiz.
- Eng muhim muvaffaqiyatlar bilan bo'lisha olasizmi?
A. M.: Sankt-Peterburgga qo'lda tayyorlangan soatlarni eksport qilish biz uchun haqiqiy g'alaba bo'ldi! Keyin Rossiyaning boshqa qismlaridan boshqa buyurtmalar keldi.
- Davlat idorasida ishlash va biznesni boshqarishni qanday birlashtirasiz? Shuningdek, shaxsiy hayot va ish o'rtasidagi muvozanatni qanday hal qilasiz?
A. M.: To'g'ri tuzilgan strategiya va kun uchun aniq reja barcha sevimli sohalaringizda ishlashga yordam beradi deb o'ylayman. Biznesda sizning vakolatlaringizning bir qismini topshirish, xodimlaringizni o'qitish va rivojlantirish har doim muhimdir. Ertalabdan kechgacha men murabbiy va rahbarman, kechqurun esa go'zal qizning g'amxo'r xotini va onasiman. Sevimlilarim davrasida men oilaviy oqshomlarni o'tkazaman.
- O'z biznesingizni yuritishda siz uchun eng qiyin narsa nima?
A. M.: Menimcha, biznes har doim xavf bilan birga keladi. Biznes egasi o'z biznesining barcha jihatlari uchun to'liq javobgardir. Bu shuni anglatadiki, u yuzaga kelishi mumkin bo'lgan har qanday muammolarni hal qilishga tayyor bo'lishi kerak. Zamonaviy dunyoda raqobat juda yuqori, shuning uchun biznes egasi doimo raqobatchilardan ajralib turishning yangi usullarini izlashi kerak.
- Mijozlar bilan nizolar kelib chiqadimi? Agar shunday bo'lsa, vaziyatni qanday hal qilasiz?
A. M.: Ertami-kechmi biznes yuritishda siz mijozlarning noroziligi va ularning talablariga duch kelishingiz kerak bo'lgan vaqt keladi. Mojaro yuzaga kelganda, men har doim muayyan harakatlarga rioya qilaman: birinchisi – muammoning mohiyatini tushunish uchun mijozni diqqat bilan tinglash; ikkinchisi – men echim topaman, har ikki tomonning manfaatlarini hisobga olgan holda muammoni hal qilish variantlarini taklif qilaman; uchinchisi – mijozning ahvoliga hamdardman. Mojaroni muvaffaqiyatli hal qilgandan keyin ham, kelajak uchun saboq olish uchun nima bo'lganini tahlil qilish muhimdir. Mojaroning asosiy sabablarini aniqlash, amalga oshirilgan harakatlar qanchalik samarali bo'lganligini baholash va mijozlar bilan ishlashni qanday yaxshilash mumkinligi to'g'risida xulosalar chiqarish kerak. Bunday tahlil bunday holatlarning takrorlanishining oldini oladi va Ansora galereyasi ijodiy ustaxonasining mijozlarga umumiy e'tiborini oshiradi.
- Sizni kim yoki nima ilhomlantiradi?
A. M.: Biz hammamiz o'sishimiz, rivojlanishimiz va yangi cho'qqilarni zabt etishimizga yordam beradigan Ilhom manbalarini qidiramiz. Ishda, shaxsiy hayotda yoki ijodda bo'lsin, bu ilhomlantiruvchi omillar bizga oldinga siljish uchun kuch va turtki beradi. Mening Ilhom manbalarimdan biri bu tabiat. Tabiatning go'zalligi va ulug'vorligi haqiqatan ham hayratlanarli. Dengiz men uchun bitmas-tuganmas Ilhom manbai. Quyosh botishini tomosha qilish bizni xotirjamlik bilan to'ldirishi va fikrlarimizga aniqlik kiritishi mumkin. Mening asarlarimning aksariyati asrlar davomida shoirlar, rassomlar va musiqachilar uchun muzga aylangan dengizga bag'ishlanganligi ajablanarli emas. Tabiat-bu biz o'zimiz bilan uyg'unlikni topishimiz va yangi yutuqlar uchun kuch olishimiz mumkin bo'lgan joy. Yaqinlaringizni sevish va qo'llab – quvvatlash bebaho Ilhom manbai hisoblanadi. Ularning bizga bo'lgan ishonchi ishonch bag'ishlaydi va birgalikda erishilgan yutuqlar qalbni g'urur bilan to'ldiradi va davom etishga undaydi.
- Sizga biznesda yordam beradigan jamoangiz bormi yoki hamma narsani o'zingiz boshqarasizmi?
A. M.: Jamoaviy ish har qanday biznes muvaffaqiyatining muhim omilidir. Albatta, mening xodimlarim mening ikkinchi oilam. Agar siz bir guruh odamlarni boshqarayotgan bo'lsangiz, boshqalarni rag'batlantirishni o'rganishingiz kerak. Agar siz boshqa odamlarni nima undayotganini va ularning ehtiyojlarini qanday qondirishni tushunishga e'tibor qaratsangiz, ijobiy va ibratli tajribaga to'g'ri yo'lda bo'lasiz.
Insonning asosiy ehtiyojlari qondirilganda, u o'zini qondirish uchun ishlay boshlaydi. Masalan, agar odam och bo'lsa, u o'ylash va yaratish kerak bo'lgan tanqidiy vazifaga diqqatni jamlay olmaydi. Bunday holda, siz loyihani berishdan oldin odam tushlik qilganiga ishonch hosil qilishni xohlaysiz.
- Ish va biznesdan tashqari shaxsiy qiziqishlaringiz va sevimli mashg'ulotlaringiz qanday?
A. M.: Men nutrisiologiya — ovqatlanish va vitaminlarni to'g'ri iste'mol qilish haqidagi qiziqarli maqolalarni o'qishni juda yaxshi ko'raman. Har qanday o'zbek bekasi singari, men ham milliy taomlarimizni pishirishni yaxshi ko'raman.
- Qanday qilib yangi mijozlarni jalb qilasiz va ustaxonangizga qiziqish bildirasiz?
A. M.: Mijozlar bazasini kengaytirish va ustaxonaga qiziqishni saqlab qolish uchun turli xil marketing strategiyalaridan foydalanish va mijozlar bilan doimiy aloqada bo'lish muhimdir. Ijtimoiy platformalar, saytlar, tarmoq va xalqaro ko'rgazmalardan asarlarni baham ko'rish, qiziqarli va foydali tarkibni nashr etish uchun faol foydalanaman. Men nafaqat O'zbekistonning barcha burchaklaridan, balki boshqa mamlakatlardan ham mijozlar bilan aloqalar o'rnataman.
- Kattalar va bolalar hayotida ijodkorlikning rolini qanday baholaysiz?
A. M.: Rasm chizish kayfiyatni ko'tarishi, xotirjamlikni tiklashi va odamlarning ochilishiga yordam berishi uzoq vaqtdan beri isbotlangan. Turli xil ijod turlarining xilma-xilligi har kimga o'zlariga yoqadigan narsani topishga imkon beradi. So'nggi bir necha yil ichida epoksi mashhurlikka erishishda davom etmoqda: u bir qarashda o'zini sevib qoladi! Qatronlar rassomlari yangi boshlanuvchilarni ham, tajribali hunarmandlarni ham befarq qoldirmaydigan yangi rasm chizish usullarini ixtiro qilishni davom ettirmoqdalar. Sinab ko'rmoqchimisiz, lekin qaerdan boshlashni bilmayapsizmi? Yoki sizda allaqachon tajriba bormi, lekin yangi texnikani o'rganishni xohlaysizmi? Har shanba kuni Ansora Gallery ijodiy ustaxonasida ko'rgazmali mahorat darslari o'tkaziladi. Biz sizni ijodiy jannatimizga, orzular studiyasiga taklif qilamiz, u erda siz kayfiyatingizni ko'tarasiz, yangi rasm chizish usullarini o'rganasiz va qiziqarli odamlar bilan tanishasiz. Va eng muhimi, siz barcha tashvishlardan chalg'itasiz, chunki siz bilganingizdek, ijodkorlik haqiqiy Art-terapiya!
- Ansora galereyasida uyushtirgan eng esda qolarli loyiha yoki tadbir haqida gapira olasizmi?
A. M.: Men uchun har bir loyiha, master-klass, yangi odamlar bilan muloqot yuragimda yangi dunyolar va tanishlar kabi unutilmas bo'lib qoladi. Eng hayajonli daqiqalardan biri bizning ustaxonamizga taniqli qo'shiqchi Rayxon va uning bolalari tashrif buyurganida edi.
- Sizning yaqinlaringiz va do'stlaringiz sizning biznesingizda qanday rol o'ynaydi? Ular sizni qo'llab-quvvatlaydimi?
A. M.: Hayotimizdagi hamma narsa keladi va ketadi: pul, ish, narsalar. Biz bilan faqat yaqin odamlar qoladi. Bundan tashqari, faqat biz aziz bo'lgan va biz uchun aziz bo'lgan odamlar. Va ko'pincha do'stlar qarindoshlariga va qaysidir ma'noda hatto yaqinlariga yaqinroq bo'lishadi. Men har doim ularning g'amxo'rligi va qo'llab-quvvatlashini his qilaman, ular har doim turli ko'rgazmalarda qatnashganimizda qo'llab-quvvatlash uchun kelishadi. Do'stlar qo'ng'iroq qilib, bolalarni mahorat darslariga qaerga olib borish haqida maslahat so'rashganda yoqimli.
- Nima uchun jahon iqtisodiyoti o'qituvchisi mutaxassisligini tanladingiz?
A. M.: O'ylaymanki, genlar o'qituvchi bo'lishni tanlashimda muhim rol o'ynagan. Men sug'urta kompaniyasida etti yil ishladim. Magistraturani tugatgandan so'ng, u tug'ruq ta'tiliga chiqdi, bu menda bunday iste'dodlarni ochib bergan ijod: jamoatchilik oldida gapirish, o'z fikrlarini to'g'ri ifoda etish qobiliyati. Men tomoshabinlar oldida ochiq nutq so'zlashdan juda qo'rqardim va noqulay edim. San'at barcha muhim fikrlarni ishlab chiqish imkoniyatini beradi va sizning yashirin iste'dodlaringizni ochishga yordam beradi.
- Sayohatini endigina boshlayotgan yosh tadbirkorlarga qanday maslahat berasiz?
A. M.: O'zingiz yoqtirgan ish bilan shug'ullaning. Maqsadlarni aniq belgilashni va ularga maqsadli ravishda borishni biling. Hech qachon tavakkal qilishdan, sinab ko'rishdan, qoqilishdan, ko'tarilishdan va davom etishdan qo'rqmang. Hech qachon taslim bo'lmang. O'rganing, bilimingizni yaxshilang, o'zingiz ustida har tomonlama ishlang.
- Agar siz o'tmishda yoki kelajakda bir kunni o'tkazish imkoniga ega bo'lsangiz, hayotingizda yoki tarixingizda qaysi daqiqani tanlagan bo'lar edingiz va nima uchun?
A. M.: Men har doim talabalarimga aytamanki, agar men hozir 18 yoshimda yoki undan oldin bo'lganimda, o'z biznesimni hozirgidan ancha oldin boshlagan bo'lardim.
- Sizning eng sevimli san'at asaringiz nima va nima uchun uni juda yaxshi ko'rasiz?
A. M.: Menga Vinsent Van Gogning "Yulduzli tun" filmi juda yoqadi. Bu men haqiqatda ko'rgan eng sirli rasmlardan biri. Menga yoqadigan yana bir asar — bu dunyodagi eng mashhur "Mona Liza"kartinasi. Tuval Frantsiya hukumatiga tegishli va Luvrda namoyish etilgan. Ayol portretdan tomoshabinga qarab turgan tabassum "sirli"deb nomlanadi. Agar Tuval sotilgan bo'lsa, unda u butun san'at tarixidagi yoki hatto insoniyat tarixidagi eng qimmatga aylanadi.
- Agar siz hozirgi yoki o'tmishdagi biron bir rassomni master-klassga taklif qila olsangiz, kimni tanlagan bo'lar edingiz va nima uchun?
A. M.: San'at har doim Ilhom va ijodiy o'sish manbai bo'lib kelgan. Buyuk rassomlarning asarlarini o'rganish yangi zamin yaratishi va noyob ijodiy g'oyalarni berishi mumkin. Men master-klassga taklif qilmoqchi bo'lgan O'zbekistonning eng buyuk rassomlaridan biri bu "ART TRIO"guruhi.
Men aynan shu rassomlarni tanladim, chunki ularning asarlari meni doim ilhomlantirgan va dunyoga boshqacha qarashga majbur qilgan. Ularning ijodkorligi va o'ziga xos qarashlari mamlakatimiz uchun yangi zamin yaratmoqda.
Va o'tmishdan men Pablo Pikassoni tanlagan bo'lardim, uning tasviriy san'atga ta'sirini ortiqcha baholash qiyin. Ushbu ispaniyalik rassom, haykaltarosh, grafik rassom va keramika ustasi kubizmning asoschisi bo'lgan va zamonaviy san'atning rivojlanishiga katta ta'sir ko'rsatgan. Meni bu rassomning falsafasi, uning san'at va hayotga bo'lgan qarashlari o'ziga jalb qiladi. Menimcha, uning mulohazalari va ijodiy yondashuvlari menga ijodning ma'nosini chuqurroq tushunishga va san'atda o'z yo'limni topishga yordam beradi.
- Ijodiy loyihalaringizda qanday g'ayrioddiy materiallar yoki texnikalardan foydalanasiz?
A. M.: Har kim darsga kelishi mumkin, hatto rasm chizish tajribasi bo'lmasa ham. Siz tabiiy iste'dodga ega bo'lishingiz shart emas, faqat istak etarli. Resin Art chizish texnikasi (epoksi bilan bo'yash) Fluid Art (suyuq akril bilan bo'yash) texnikasiga juda o'xshaydi. Ushbu usullarni mutlaqo har kim o'zlashtirishi mumkin! Noyob go'zallik buyumlarini yaratishga imkon beradigan turli xil qatronlar chizish usullari mavjud — dekorativ stendlar va stakan ushlagichlari, plitalar va stol usti, rasmlar va ichki buyumlar. Ijodkorlik uchun asosiy komponentlar epoksi va sertleştiricidir. Ular bo'sh tuvalga bo'yalishi yoki tayyor tagliklarga qo'llanilishi mumkin. Bunga qarab, rasmning chuqurligi va g'ayrioddiyligi o'zgaradi. Eng mashhur va qiziqarli quyish texnikasi orasida: Petri idishi, tosh kesilgan (geoda), okean plyaji, 3D anor, galaktik naqsh, alkogolli siyoh gullari. Epoksi bilan bo'yash texnikasining xilma-xilligi badiiy mahorat va iste'dod bo'lmasa ham, o'z qo'llaringiz bilan qanchalik chiroyli narsalar yaratilganligini ko'rsatadi. Va agar siz biz bilan biror narsa qilishni istasangiz, bizning Ansora Gallery ijodiy ustaxonamizga tashrif buyurishingiz mumkin. Ushbu aksessuarlar qo'lda ishlangan va qulay dekoratsiyani yaxshi ko'radiganlar uchun ajoyib sovg'a bo'ladi.
- Sizning ishingizda sizga yordam beradigan ijodiy marosimlar yoki odatlaringiz bormi?
A. M.: Ijod paytida fonda ijro etish uchun tanlangan musiqa asar yaratish jarayoniga sezilarli ta'sir ko'rsatishi mumkin. U ma'lum bir hissiy muhitni yaratishi yoki turli xil fikrlardan ajralib turishga yordam beradigan fon sifatida xizmat qilishi mumkin. Mening ijodiy jarayonim-bu asar yaratish jarayonida shaxsiyat, tajriba va ichki mexanizmlarning noyob o'zaro ta'siri. Ijodiy marosimlar bu jarayonda muhim rol o'ynaydi, chunki ular menga Ilhom oqimi uchun qulay sharoit yaratib, kerakli tarzda sozlashimga yordam beradi. Ushbu marosimlarning barchasi, ehtimol, amaliylik va qulaylik elementlarini o'zida mujassam etgan bo'lib, ijodiy shaxslarga o'zlarining ijodiy g'oyalarini hayotga tatbiq etish uchun zarur bo'lgan barcha narsalarni taqdim etadi.
- O'z ijodini rivojlantirmoqchi bo'lgan har bir kishiga qaysi kitobni o'qishni tavsiya qilasiz?
A. M.: Men " fikr bering. Natalya Rodionovaning" siz o'ylab topgan narsangizga boshqalarni qanday oshiq qilish kerak". Ushbu kitob sizga o'z g'oyalaringizni boshqa odamlarni qiziqtiradigan tarzda taqdim etishni o'rgatadi. Ushbu kitobdan tashqari, ijodkorlikni rivojlantirishga yordam beradigan yana ko'p narsalar mavjud. Sizni qiziqtirgan va sizning mahorat darajangizga mos keladiganlarni topish juda muhimdir.

Ансора Муминова — молодая и талантливая предпринимательница, основатель и владелец творческой мастерской Ansora Gallery для детей и взрослых. Несмотря на её специальность учителя мировой экономики, Ансора нашла свой путь в мире искусства и креативности.
Она успешно совмещает управление бизнесом с заботой о семье, а также продолжает вдохновлять окружающих своим примером и творческим подходом к жизни. В интервью «J Новости» узнал о её пути к успеху, трудностях и радостях предпринимательства, а также о том, что вдохновляет её каждый день.
- Ансора, расскажите, как пришла идея создать творческую мастерскую Ansora Gallery?
А. М.: Находясь в декретном отпуске, я много времени проводила со своим ребенком. Мне нравилось рисовать карандашами, лепить, делать поделки своими руками. И я подумала: почему бы не поделиться своей творческой деятельностью с другими мамами и детьми? Сначала я делала изделия дома, когда все засыпали ночью — тогда у меня открывалось второе дыхание. Затем я создала новое пространство, которое стало прекрасным местом, где люди могут не только творить, но и общаться друг с другом.
- Чем занимается ваша мастерская и какие услуги она предлагает для взрослых и детей?
А. М.: В творческой мастерской Ansora Gallery мы предлагаем обучение новым навыкам, развитие творческих способностей и увлекательное проведение времени. Наша мастерская предоставляет мастер-классы по направлениям: рисование в технике “Resin art” (картины и часы из смолы), изготовление предметов декора из гипса, интерьерные ароматические свечи. Для самых маленьких мы проводим обучение по рисованию акварелью и маслом, лепке из пластилина и глины, и многому другому.
- Какой опыт или события подтолкнули вас к созданию мастерской?
А. М.: Независимо от того, откуда приходит ваш опыт, важно, чтобы вы были увлечены творчеством и готовы учиться новому. События, которые подтолкнули меня к открытию творческой мастерской: желание творить, поиск самовыражения, стремление к обучению, желание делиться своим творчеством, желание иметь свой бизнес. Творческая мастерская может стать вашим личным пространством, где вы сможете свободно выражать себя и свои идеи.
- Можете поделиться самыми значимыми успехами?
А. М.: Экспорт часов ручной работы в Санкт-Петербург стал для нас настоящим триумфом! Затем последовали другие заказы из других частей России.
- Как вы совмещаете работу в государственном учреждении и управление бизнесом? А также, как справляетесь с балансом между личной жизнью и работой?
А. М.: Считаю, что правильно составленная стратегия и четкий план на день помогают работать во всех любимых сферах. В бизнесе всегда важно делегировать часть своих полномочий, обучать и развивать своих сотрудников. С утра до вечера я наставник и руководитель, а вечером я заботливая жена и мама прекрасной дочери. В кругу любимых я провожу уютные семейные вечера.
- Что для вас самое сложное в ведении собственного дела?
А. М.: Думаю, что бизнес всегда сопряжен с рисками. Владелец бизнеса несет полную ответственность за все аспекты своего дела. Это означает, что он должен быть готов решать любые проблемы, которые могут возникнуть. В современном мире конкуренция очень высока, поэтому владельцу бизнеса нужно постоянно искать новые способы выделиться на фоне конкурентов.
- Возникают ли конфликты с клиентами? Если да, как улаживаете ситуацию?
А. М.: При ведении бизнеса рано или поздно наступает момент, когда приходится сталкиваться с недовольством клиентов и их требованиями. В случае конфликта я всегда придерживаюсь определенных действий: первое – внимательно выслушиваю клиента, чтобы понять суть проблемы; второе – нахожу решение, предлагаю варианты решения проблемы, учитывая интересы обеих сторон; третье – проявляю эмпатию к ситуации клиента. Даже после успешного разрешения конфликта важно проанализировать произошедшее, чтобы извлечь уроки на будущее. Необходимо выявить первопричины конфликта, оценить, насколько эффективными были предпринятые действия, и сделать выводы, как можно улучшить работу с клиентами. Такой анализ позволит предотвратить повторение подобных ситуаций и повысить общую клиентоориентированность творческой мастерской Ansora Gallery.
- Кто или что вдохновляет вас?
А. М.: Все мы ищем источники вдохновения, которые помогают нам расти, развиваться и достигать новых высот. Будь то в работе, в личной жизни или в творчестве, эти вдохновляющие факторы придают нам сил и мотивации двигаться вперед. Один из моих источников вдохновения – природа. Красота и величие природы поистине завораживают. Море – это неиссякаемый источник вдохновения для меня. Наблюдение за закатом может наполнить нас спокойствием и придать ясность мыслям. Неудивительно, что большинство моих работ я посвящаю морю, которое стало музой для поэтов, художников и музыкантов на протяжении веков. Природа – это место, где мы можем обрести гармонию с самим собой и черпать силы для новых свершений. Любовь и поддержка близких людей – это неоценимый источник вдохновения. Их вера в нас придает уверенности, а совместные достижения наполняют сердце гордостью и мотивируют двигаться дальше.
- Есть ли у вас команда, которая помогает вам с бизнесом, или вы управляете всем самостоятельно?
А. М.: Командная работа – это важный фактор успеха любого бизнеса. Конечно же, мои сотрудники – это моя вторая семья. Если вы управляете группой людей, вы должны научиться мотивировать других. Если вы сконцентрируетесь на понимании того, что мотивирует других людей и как удовлетворить их потребности, вы будете на правильном пути к позитивному и поучительному опыту.
Когда основные потребности человека удовлетворены, он начинает работать для самоудовлетворения. К примеру, если человек голоден, у него не получится сконцентрироваться на критическом задании, в котором надо думать и творить. В этом случае вам стоит убедиться, что человек пообедал до того, как давать ему проект.
- Какие у вас есть личные интересы и хобби, помимо работы и бизнеса?
А. М.: Безумно люблю читать интересные статьи о нутрициологии — науке о питании и правильном употреблении витаминов. Как любая узбекская хозяйка, люблю готовить наши национальные блюда.
- Как вы привлекаете новых клиентов и поддерживаете интерес к вашей мастерской?
А. М.: Чтобы расширить свою клиентскую базу и сохранить интерес к мастерской, важно использовать разнообразные маркетинговые стратегии и постоянно взаимодействовать с клиентами. Активно использую социальные платформы, сайты, нетворкинг и международные выставки, чтобы делиться работами, публикую интересный и полезный контент. Налаживаю контакты с клиентами не только со всех уголков Узбекистана, но и с других стран.
- Как вы оцениваете роль творчества в жизни взрослых и детей?
А. М.: Давно доказано, что рисование поднимает настроение, восстанавливает душевное равновесие и помогает людям раскрыться. Огромное разнообразие различных видов творчества дает возможность каждому найти себе занятие по душе. Последние несколько лет продолжает набирать популярность эпоксидная смола: она влюбляет в себя с первого взгляда! Художники-смолянисты продолжают изобретать новые техники рисования, которые не оставят равнодушными как новичков, так и опытных мастеров. Хотите попробовать, но не знаете с чего начать? Или у вас уже есть опыт, но хочется освоить новые техники? Каждую субботу в творческой мастерской Ansora Gallery проводим показательные мастер-классы. Мы приглашаем вас в наш творческий рай, в студию мечты, где вы поднимете себе настроение, научитесь новым методикам рисования и познакомитесь с интересными людьми. А главное, вы отвлечетесь от всех забот, ведь, как известно, творчество — это настоящая арт-терапия!
- Можете рассказать о наиболее запоминающемся проекте или мероприятии, которое вы организовали в Ansora Gallery?
А. М.: Для меня каждый проект, мастер-класс, общение с новыми людьми остаются в моем сердце запоминающимися, как новые миры и знакомства. Один из самых волнующих моментов был, когда нашу мастерскую посетила знаменитая певица Райхон с детьми.
- Какую роль играют ваши близкие и друзья в вашем бизнесе? Поддерживают ли они вас?
А. М.: Всё в нашей жизни приходит и уходит: деньги, работа, вещи. Остаются с нами только близкие люди. Причём, только те люди, которым мы дороги, и которые дороги нам. И зачастую гораздо ближе родных и в некотором плане даже любимых, становятся именно друзья. Их заботу и опору я всегда чувствую, они всегда приходят поддержать, когда мы участвуем в различных выставках. Приятно, когда звонят друзья и спрашивают совет, куда можно отвести детей на мастер-классы.
- Почему вы выбрали именно специальность учителя мировой экономики?
А. М.: Я думаю, что гены сыграли роль в моем выборе стать учителем. Я семь лет проработала в страховой компании. После окончания магистратуры ушла в декретный отпуск, именно творчество раскрыло во мне такие таланты: умение выступать перед публикой, правильно излагать свои мысли. У меня был сильный страх и дискомфорт от открытых выступлений перед публикой. Искусство дает возможность проработать все важные моменты и помогает раскрыть ваши скрытые таланты.
- Какой совет вы бы дали молодым предпринимателям, которые только начинают свой путь?
А. М.: Занимайтесь своим любимым делом. Умейте четко ставить цели и целенаправленно идти к ним. Никогда не бойтесь рисковать, пробовать, спотыкаться, подниматься и идти дальше. Никогда не опускайте руки. Изучайте, совершенствуйте свои знания, работайте над собой всесторонне.
- Если бы у вас была возможность провести один день в прошлом или будущем, какой момент в вашей жизни или в истории вы бы выбрали и почему?
А. М.: Я всегда говорю своим ученикам, что если бы мне сейчас было 18 лет или раньше, я бы начала свой бизнес намного раньше, чем сейчас.
- Какое ваше самое любимое произведение искусства и почему оно вам так нравится?
А. М.: Мне очень нравится «Звездная ночь» Винсента Ван Гога. Это одна из самых загадочных картин, которую мне удалось увидеть в реальности. Ещё одно произведение, которое мне нравится, — это самая известная картина в мире «Мона Лиза». Полотно принадлежит правительству Франции и выставлено в Лувре. Улыбку, с которой женщина глядит с портрета на зрителя, называют «загадочной». Если бы полотно продавалось, то оно стало бы самым дорогим за всю историю искусства, или даже за всю историю человечества.
- Если бы вы могли пригласить на мастер-класс любого художника, из настоящего или из прошлого, кого бы вы выбрали и почему?
А. М.: Искусство всегда было источником вдохновения и творческого роста. Изучение работ великих художников может открыть новые горизонты и дать уникальные творческие идеи. Одни из величайших художников Узбекистана, которых я хотела бы пригласить на мастер-класс, это группа “ART TRIO”.
Я выбрала именно этих художников, потому что их работы всегда вдохновляли меня и заставляли иначе взглянуть на мир. Их творческий подход и уникальное видение открывают новые горизонты для нашей страны.
А из прошлого я бы выбрала Пабло Пикассо, чье влияние на изобразительное искусство трудно переоценить. Этот испанский живописец, скульптор, график и керамист был основоположником кубизма и оказал огромное влияние на развитие современного искусства. Меня привлекает философия этого художника, его взгляд на искусство и жизнь. Я считаю, что его рассуждения и творческие подходы помогут мне глубже понять смысл творчества и найти собственный путь в искусстве.
- Какие необычные материалы или техники вы используете в своих творческих проектах?
А. М.: На занятия может прийти любой желающий, даже без опыта рисования. Вы не обязаны обладать природным талантом, достаточно только желания. Техника рисования Resin Art (рисование эпоксидной смолой) очень похожа на технику Fluid Art (рисование жидким акрилом). Эти техники может освоить абсолютно любой! Существуют различные техники рисования смолой, позволяющие создавать уникальные по красоте вещи — декоративные подставки и подстаканники, тарелки и столешницы, картины и предметы интерьера. Основными компонентами для творчества являются эпоксидная смола и отвердитель. Ими можно рисовать на пустом полотне или наносить на готовые основы. В зависимости от этого будет варьироваться глубина и необычность рисунка. Среди наиболее популярных и интересных техник заливки такие как: чашка Петри, срез камня (жеода), пляж океана, 3D гранат, галактический узор, цветы с алкогольными чернилами. Разнообразие техник рисования эпоксидной смолой показывает, насколько красивые вещи создаются своими руками даже при отсутствии художественных навыков и таланта. А если вы захотите сделать что-то вместе с нами, можете посетить нашу творческую мастерскую Ansora Gallery. Эти аксессуары станут отличным подарком для всех любителей hand made и уютного декора.
- Есть ли у вас какие-то творческие ритуалы или привычки, которые помогают вам в работе?
А. М.: Музыка, выбранная для фонового воспроизведения во время творчества, может оказать значительное воздействие на процесс создания произведений. Она может создать определенное эмоциональное окружение или служить фоном, который помогает изолироваться от различных мыслей. Мой творческий процесс представляет собой уникальное взаимодействие личности, опыта и внутренних механизмов во время создания произведений. Творческие ритуалы играют важную роль в этом процессе, поскольку они могут помочь мне настроиться на нужный лад, создавая благоприятные условия для потока вдохновения. Все эти ритуалы, скорее всего, несут в себе элементы практичности и комфорта, обеспечивая творческим личностям всё необходимое для того, чтобы воплотить свои творческие идеи в жизнь.
- Какую книгу вы бы порекомендовали прочитать каждому, кто хочет развить свою креативность?
А. М.: Я бы посоветовала книгу «Подай идею. Как влюбить других в то, что ты придумал» Наталии Родионовой. Эта книга научит вас презентовать свои идеи так, чтобы заинтересовать других людей. Помимо этой книги, есть еще много других, которые помогут вам развить креативность. Важно найти те, которые вам интересны и подходят для вашего уровня подготовки.