Valentin Bashkurin - bir muncha vaqtdan beri Toshkent bozorida muvaffaqiyatli faoliyat yuritib kelayotgan rossiyalik tadbirkorlar uchun taniqli murabbiy va psixolog. Uning vazifasi ishbilarmonlarga kasbiy va shaxsiy rivojlanishiga to'sqinlik qiladigan ichki to'siqlarni aniqlash va engishga yordam berishdir.
Intervyuda "J Yangiliklari" biz uning ishining asosiy jihatlarini muhokama qildik va uning amaliyotidagi eng esda qolarli holatlar haqida bilib oldik, bu erda mijozlar uning texnikasi orqali sezilarli natijalarga erishdilar. Bundan tashqari, Valentin so'nggi yillarda murabbiylik va tadbirkorlarni psixologik qo'llab-quvvatlash sohasidagi tendentsiyalar va o'zgarishlar haqidagi kuzatuvlari bilan o'rtoqlashdi.
- Valentin, tadbirkorlar uchun murabbiy va psixolog kasbiga boradigan yo'lingiz haqida gapirib bering. Ushbu sohada karerangizni qanday boshladingiz?
V. B.: Barchani xush kelibsiz. Bilasizmi, ular aytganidek-eng yaxshi biznes o'z ehtiyojlarini hal qilishdan boshlanadi va bu hikoyada shunday bo'ldi. Men ko'plab kompaniyalarda ishladim, turli xil bizneslarni boshladim. Men doimo hayron bo'ldim-nega kimdir tez o'sadi va rivojlanadi, lekin kimdir emas?
Menga bu sizning qanday vositalarga ega ekanligingizni qanchalik bilishingiz haqida emas (men marketing, sotish va boshqarish haqida gapiryapman), balki u yoki bu vaziyatga qanday munosabatda bo'lishingiz haqida edi. 2019 yildan beri murabbiylik va psixologiya mening hayotimda paydo bo'ldi. Dastlab men o'zim turli mutaxassislarga bordim va g'alati-men nafaqat aqliy, balki pul bilan ham o'sganman. Bundan tashqari, pul o'sishi juda tez edi. Keyin, men buni o'zim hal qilishga va dunyoga qiymat keltirishga qaror qildim. U juda ko'p o'qidi, mashq qildi. Faoliyatim davomida mening mijozlarim turli sohalardagi odamlar edi: ishga qabul qilish bo'yicha mutaxassislardan gengacha.aviakompaniya direktorlari va sport federatsiyasi.
- Sizni ongsiz dasturlar bilan ishlashga aynan nima jalb qildi va bu bilimlarni murabbiylikka qanday birlashtirasiz?
V. B.: Aslida, ongsiz dasturlar biz yashaydigan avtomatizmlardir. Masalan, eshikni ochish uchun-biz o'ylamaymiz. Shunday qilib, men dastani o'ngga burishim kerak va hokazo.
Biz ongsiz dasturlarimiz va e'tiqodlarimiz asosida biznes va hayotdagi har qanday harakatni qilamiz. Shuning uchun, ba'zi savollar yordamida (nima uchun o'smaslik foydali? Dahshatli nima bo'lishi mumkin?) va eng muhimi, agar siz ushbu savollarga halol javob bersangiz, qanday Sozlamalar va dasturlar xalaqit berishini tushunishingiz mumkin. Va keyin, kichik narsa-bu mutaxassisni topish va u bilan bu narsalarni ishlash. Mening o'z metodologiyam bor, uning yordamida muammolarni aniqlash va odat darajasida yangi e'tiqod va dasturlarni amalga oshirish mumkin. Yangi e'tiqodlar va dasturlar = yangi harakatlar va yangi harakatlar = yangi natija. Xuddi shu narsani qilish va yangi natijani kutish ahmoqlikdir (tabassum).
Tadbirkorlarga kasbiy va shaxsiy rivojlanishiga to'sqinlik qiladigan ichki to'siqlarni aniqlash va engishga qanday yordam berasiz?
V. B.: Savollar orqali. Biz 2 narsadan o'samiz – bu haqiqat va ko'rish (ko'rish-bu sizning boshingizdagi kelajakni yaratish, bu shunchaki sodir bo'lmaydi).
1) bu haqiqatni aytish va qabul qilish, men qila olmaydigan narsa. Aytaylik, pulda o'sing. Men ko'p ishlayman, lekin endi pul bo'lmaydi. Muammoni tan olish allaqachon echimning katta qismidir. Chunki ko'pincha *ego* tufayli va yuzimizni yo'qotmaslik uchun biz yanada ko'proq ishlaymiz (tabassum). Haqiqatga borish va u ustida ishlash juda muhimdir.
2) bu afsuski, tadbirkorlar va ko'p odamlar qaerga ketayotganlarini tushunmaydilar. Bu xuddi ertalab mashina ruliga o'tirib, ular aytganidek, biron joyga borishga o'xshaydi va siz biron joyga kelasiz. Va biz buni biznes va hayotga tarjima qilamiz – oqim bilan boramiz. Va qaerga ketayotganingizni aniq tushunish juda muhimdir. Va endi men maqsad haqida emas, balki kattaroq narsa, maqsaddan balandroq va jozibali narsa haqida gapiryapman. Nima yonadi va oldinga siljiydi.
3 ta tarkibiy qismga ega bo'lish juda muhim, keyin siz muvaffaqiyat qozonasiz. Men bunga kafolat bera olaman.
1) ko'rish;
2) holati;
3) qarorning kuchi.
Hech narsa bo'lmaydi, shuning uchun siz joyida chayqalasiz yoki o'sasiz, lekin juda sekin.
Toshkent va umuman O'zbekistondagi tadbirkorlarda qanday asosiy muammolar va muammolarni ko'rmoqdasiz?
V. B.: Odamlar toplarni yollamaydilar (uning kompaniyasida birinchi o'rinda turadigan rahbarlar va ehtimol uning kompaniyasi uchun muhim bo'lgan vazifalar). Keyin yana mendan sovuqroq odam borligidan qo'rqish va men eng aqlli bo'lish uchun o'rta odamni yollaganim ma'qul.
Bu erda savol berish juda muhimdir:
Yo'q - " qanday?"(qanday qilib men buni qila olaman, chunki agar tadbirkor "qanday" deb o'ylasa, u yana o'rtacha tadbirkor bo'ladi.
Savol berish muhimdir:
"Kim?"(kim u yoki bu masalada birinchi raqamli bo'lishni xohlaydi va mening kompaniyamni rivojlantira oladi) chunki biz faqat odamlar orqali o'samiz. Shuning uchun savol bering - " kim?emas, balki qanday?»
Endi hamma bir lahzada foyda olishga harakat qilmoqda va bir hafta yoki bir oy ichida hozir qanday qilib pul ishlashni o'ylaydi, lekin ko'pchilik bozorga qanday ta'sir qilishim, bozorning qancha qismini egallashim va h.k., 1-5 yil oldin nima qilishim kerakligi haqida o'ylamaydi. Agar siz bozor haqida o'ylayotgan bo'lsangiz, unda siz juda ko'p pul ishlashingiz mumkin, chunki qanday biznes modeli kerakligini tushunish bo'ladi, agar albatta bo'lsa.
Mijoz sizning ishingiz orqali sezilarli natijalarga erishgan amaliyotingizdagi eng esda qolarli holatlardan birini baham ko'ra olasizmi?
V. B.: Albatta, menda juda ko'p tadbirkorlar bor, ular men bilan muloqot qilish natijalariga erishdilar. Masalan, Artur @prouzum
- Biz uchrashganimizda u doimo pastga tushadigan savollarga ega edi (qanday savollarni oshkor qila olmayman). Men nima bo'lganini darhol angladim va biz ishlashga qaror qildik.
ishdan keyin:
- ikki kompaniyaning birlashishi;
- O'zbekistondagi eng yaxshi tadbirkorlar bilan ishlaydi;
Uzum va Wildberriesdagi eng yaxshi sellerlardan biri hisoblanadi.
Ongsiz dasturlar bilan ishlashda qanday usul va usullardan foydalanasiz?
V. B.: Mening o'z texnikam bor – u juda ko'p sonli texnika va texnikaga ega – CBT, Gestalt va boshqalar.ishonch bilan ayta olamanki, mening usulim bilan odamlar o'zlarining ichki muammolarini hal qilishda ancha samarali.
Sizningcha, murabbiylik va psixologiya biznesning muvaffaqiyati va tadbirkorlarning shaxsiy farovonligiga qanday ta'sir qiladi?
V. B.: To'g'ridan-to'g'ri. ichki va tashqi hudud mavjud. Bilasizmi-ichki holat va o'zini anglash to'g'ridan-to'g'ri tashqarida va faqat shu tarzda aks etadi. Siz ichingizda o'zgarganingizdan so'ng va men o'zimni o'ylash va tushunish haqida gapirsam, darhol tashqi dunyo siz bilan o'zgaradi. Hammasi bizdan boshlanadi. Garchi ko'pchilik boshqalarni o'zgartirishga harakat qilmoqda. Ammo, haqiqat shundaki, avval siz, keyin hamma o'zgarishni boshlaydi. Axir, turbulentlik bilan ham, ular aytadilar-avval niqob o'zingizga, keyin bolaga. Hayotda ham shunday.
Mijozlaringizni doimiy rivojlanish va qiyinchiliklarni engishga qanday undaysiz?
V. B.: Bu erda yana siz ko'proq narsani xohlayotganingizni qabul qilish va o'sish uchun buni qila olmasligingizni qabul qilish muhimdir. Va, albatta, o'zingizni rag'batlantirish muhimdir. Axir, agar siz ishlasangiz, dam olish kunlarini rejalashtirmasangiz va o'zingiz uchun biror narsa sotib olmasangiz yoki qilgan ishingiz uchun o'zingizga minnatdorchilik bildirmasangiz, unda charchash, tushkunlik bo'ladi, chunki psixika shunchaki tushunmaydi, lekin nima uchun hayotimda hech narsa o'zgarmasa?
So'nggi yillarda murabbiylik va tadbirkorlarni psixologik qo'llab-quvvatlash sohasida qanday tendentsiyalar va o'zgarishlarni ko'rmoqdasiz?
V. B.: Rossiyada hamma ish boshladi. Fikrlash ustida ishlash va psixologiya va murabbiylikka borish. O'zbekiston hali bu bosqichda emas, lekin hozir buni boshlaganlar hammadan oldinda bo'ladi. Psixologga borish hamma narsa yomon bo'lganda emas, balki hamma narsa yaxshi bo'lganda muhimligini tushunish juda muhim – lekin siz ko'proq narsani xohlaysiz.
Sizningcha, biznes qarorlarini qabul qilishda his-tuyg'ular va ongsiz munosabat qanday rol o'ynaydi?
V. B.: To'g'ri. Masalan, bolaligingizda ular sizni haqorat qilishdi va men qilmaganman deyishdi – boshlamaslik yaxshiroqdir. Yoki siz aldanib qoldingiz va ishonmaslikka qaror qildingiz. Shunday qilib, biznesda kimdir rivojlanishni xohlashini, ajoyib jamoa va xodimlarni xohlashini tushunadi. Ammo bu xodimlarni yollash va ishni boshlash uchun hamma narsa bo'ladi (va o'zingiz uchun bahona toping).
Shaxsiy hayotingiz va kasbiy faoliyatingiz o'rtasidagi muvozanatni qanday saqlaysiz? Mijozlaringizga bu borada qanday maslahatlar berasiz?
V. B.: Xobbi yoki natijaga erishishni kutmaydigan biznesga ega bo'lish juda muhim, lekin shunchaki jarayondan zavqlaning. Va, albatta, ta'tilni rejalashtirish. Biz hayotimizda hamma narsani rejalashtirmoqdamiz: uchrashuvlar, muzokaralar, ish, lekin dam olish emas, "men uchun dam olish nima va uni qanday o'tkazishni xohlayman"ni tushunish juda muhimmi?
Sizningcha, muvaffaqiyatli murabbiy va psixolog uchun qaysi ko'nikma va fazilatlar eng muhim?
V. B.: Empatiya, doimiy rivojlanish, tinglash va eshitish qobiliyati.
Kasbiy charchash bilan qanday kurashasiz va ishda motivatsiyangizni saqlab qolasiz?
V. B.: Men sayohat qilaman, dam olishni rejalashtiraman va u yoki bu ish uchun o'zimni qanday xursand qilishni bilaman. Faqat shu tarzda motivatsiyani saqlab qolish mumkin. Asosiysi, nima va qanday istayotganingizni bilishmi? Uchrashuvga borish va o'zingiz uchun bo'lish juda muhimdir.
- Sizni nima ilhomlantiradi va ushbu qiyin va mas'uliyatli sohada ishlashni davom ettirishga kuch beradi?
V. B.: Mening vazifam aholining 3 foizini baxtli, boy va muvaffaqiyatli qilish va eng muhimi, o'zlarini tushunishdir. Umuman olganda, menga minnatdor bo'lgan odamlarning fikr-mulohazalari meni ilhomlantiradi (tabassum qiladi)
- Kelajak uchun qanday rejalaringiz va maqsadlaringiz bor? Texnikangizni rivojlantirishni yoki yangi loyihalarni boshlashni rejalashtiryapsizmi?
V. B.: Toshkentda oflayn uchrashuvlarni boshlang, biz guruh dinamikasida tahlil qiladigan va rivojlanadigan yopiq klub kabi bir narsa. Bu, albatta, bozorda mavjud emas-kuzatib boring. Bu juda qiziqarli bo'ladi
- Suhbatingiz uchun tashakkur.
V. B.: Rahmat. Men o'quvchilar uchun foydali bo'lishdan juda xursand bo'ldim. Men hammaga ishonaman va hamma narsa amalga oshishini bilaman.
Mening eng sevimli iqtiboslarimdan biri bu"u muvaffaqiyatga erisha olmasligiga ishonadiganlar va muvaffaqiyatga erishishiga ishonadiganlar – ikkalasi ham to'g'ri". Shunday qilib, siz muvaffaqiyat qozonasiz. Omad tilaymiz!

Валентин Башкурин — известный коуч и психолог для предпринимателей из России, который уже некоторое время успешно работает на рынке Ташкента. Его миссия — помогать бизнесменам выявлять и преодолевать внутренние барьеры, мешающие их профессиональному и личностному развитию.
В интервью «J Новости» мы обсудили ключевые аспекты его работы и узнали о самых запоминающихся случаях в его практике, когда клиенты достигали значительных результатов благодаря его методам. Кроме того, Валентин поделился своими наблюдениями о трендах и изменениях в сфере коучинга и психологической поддержки предпринимателей за последние годы.
- Валентин, расскажите, о вашем пути к профессии коуча и психолога для предпринимателей. Как вы начали свою карьеру в этой сфере?
В.Б.: Всех приветствую. Знаете, как говорится – самый лучший бизнес начинается с решения своей потребности, и в данной истории, получилось именно так. Я работал во многих компаниях, начинал разные бизнесы. Постоянно задавался вопросом – почему кто-то растет и развивается быстро, а кто то нет?
Меня озарило, что дело не в том сколько ты знаешь, какими инструментами владеешь (я о маркетинге, продажах и управлении), а в том, как ты относишься к той или иной ситуации. С 2019 года в моей жизни появился коучинг и психология. Изначально я сам ходил к разным специалистам и как ни странно – я рос, не только ментально, но и в деньгах. Причем рост в деньгах был очень быстрым. Затем, я принял решение уже самому этим заняться и нести ценность в мир. Очень много учился, практиковался. За время моей деятельности моими клиентами были люди из разных сфер: от специалистов по найму до ген.директора авиакомпании и федерация спорта.
- Что именно вас привлекло в работе с бессознательными программами, и как вы интегрируете это знание в коучинг?
В.Б.: На самом деле, бессознательные программы – это автоматизмы, которыми мы живем. Например, для того, чтобы открыть дверь – мы не думаем. Так, мне нужно повернуть ручку направо и т.д.
Любое действие в бизнесе и в жизни мы делаем исходя из наших бессознательных программ и убеждений. Поэтому, с помощью определенных вопросов (Почему выгодно не расти? Что может ужасного произойти?) и главное, если ответить на данные вопросы честно, можно понять, какие установки и программы мешают. А дальше, дело за малым – это найти специалиста и проработать с ним данные вещи. У меня есть собственная методология, с помощью которой можно выявить проблемы и на уровне привычки как раз внедрить новые убеждения и программы. Новые убеждения и программы = новые действия, а новые действия = новый результат. Глупо делать одно и то же и ждать нового результата (улыбается).
Как вы помогаете предпринимателям выявлять и преодолевать внутренние барьеры, мешающие их профессиональному и личностному развитию?
В.Б.: Через вопросы. Мы растем через 2 вещи – это правда и видение (видение — это создание того будущего в своей голове, которое не произойдет просто так).
1) Это сказать и принять правду, что у меня что-то не получается. Допустим, расти в деньгах. Много работаю, а денег больше не становится. Признать проблему – это уже большая часть решения. Потому, что часто из-за *ЭГО* и не потерять лицо, мы просто еще больше работаем (улыбается). Очень важно идти в правду и работать на этим.
2) Это к сожалению, у предпринимателей и у многих людей нет понимания – куда они идут. Это как сесть утром за руль машины и ехать куда-то, как говориться, куда-то и приедешь. И мы это транслируем на бизнес и на жизнь – плывем по течению. А очень важно – точно понимать куда ты идешь. И я сейчас не про цель, а что-то большее, что-то выше и притягательнее цели. То, что зажигает и двигает вперед.
Очень важно иметь 3 составляющие и тогда вас ждет успех. Я это могу гарантировать.
1) видение;
2) состояние;
3) сила принятого решения.
Не будет чего-то одного, так и будете барахтаться на месте или расти, но очень медленно.
Какие основные проблемы и вызовы вы наблюдаете у предпринимателей в Ташкенте и Узбекистане в целом?
В.Б.: Люди не нанимают ТОПов (лидеров, которые будут номером один в его компании, а возможно в тех задачах, которые важны его компании). Тут опять же страх того, что есть кто-то круче меня и я лучше найму среднячка, чтобы быть самым умным.
Тут очень важно задать вопрос:
Не – «как?» (как я могу это сделать, потому что если предприниматель будет думать категорией «как», то он так и будет просто опять средним предпринимателем.
Важно задать вопрос:
«Кто?» (кто хочет стать в том или ином вопросе номер один и сможет развить мою компанию) т.к. мы растем только через людей. Поэтому задайте вопрос – «кто?», а не «как?»
Сейчас все стараются получить прибыль в моменте и думают, как заработать сейчас, через неделю или месяц, но не многие думают, как я могу повлиять на рынок, какую часть рынка я могу занять и т.д., что мне сделать на 1-5 лет вперед. Если мыслить рынком, то намного бОльших денег можно заработать т.к. будет понимание, какая бизнес модель нужна, если конечно, она есть.
Можете ли вы поделиться одним из самых запоминающихся случаев в вашей практике, когда клиент достиг значительных результатов благодаря вашей работе?
В.Б.: Конечно, у меня очень много предпринимателей, которые достигли результатов от взаимодействия со мной. Например Артур @prouzum
– У него были вопросы, которые постоянно тянули вниз (не могу разглашать, что за вопросы), когда мы встретились. Я сразу понял, в чем дело и мы решили поработать.
после работы:
– слияние двух компаний;
– работает с ТОПовыми предпринимателями в Узбекистане;
– является одним из ТОПовых селлеров на Uzum и Wildberries.
Какие методики и техники вы используете в своей работе с бессознательными программами?
В.Б.: У меня своя методика – в ней огромное количество техник и приемов из – КПТ, гештальт и т.д. Я могу с уверенностью сказать, что с помощью моего метода люди намного эффективнее решают свои внутренние проблемы.
Какое влияние, по вашему мнению, оказывает коучинг и психология на успешность бизнеса и личное благополучие предпринимателей?
В.Б.: Прямое. есть внутренняя и внешняя территория. Знаете – внутреннее состояние и понимание себя напрямую отражается во вне и только так. Как только вы будете меняться внутри, а я говорю про мышление и понимание себя, сразу же внешний мир поменяется вместе с вами. Все начинается с нас. Хотя много кто пытается менять других. Но, правда в том, что сначала ты, а затем все остальные начнут меняться. Ведь даже при турбулентности говорят – сначала маску на себя, а потом на ребенка. Так и в жизни.
Как вы мотивируете своих клиентов на постоянное развитие и преодоление трудностей?
В.Б.: Тут опять же важно принять тот факт, что ты хочешь большего и принять факт, что ну не получается делать так для того, чтобы расти. И, конечно же, важно себя поощрять. Ведь если только работать, не планировать выходные и не покупать себе что-то или благодарить себя за проделанную работу, то будут выгорания, депрессии, т.к. психика просто не будет понимать, а зачем больше, если в моей жизни ничего не меняется?
Какие тренды и изменения вы видите в сфере коучинга и психологической поддержки предпринимателей в последние годы?
В.Б.: В России все поголовно начали прорабатываться. Работать над мышлением и идти в психологию и коучинг. Узбекистан еще не на той стадии, но те, кто начнет это делать сейчас – будут впереди всех. Очень важно понять, что идти к психологу важно не когда все плохо, а когда все хорошо – но хочется большего.
Какую роль, по вашему мнению, играют эмоции и бессознательные установки в принятии бизнес-решений?
В.Б.: Прямую. Вот, например, в детстве вас ругали и говорили, что не делал – лучше не начинать. Или вас обманули, и вы приняли решение не доверять. Так и в бизнесе кто-то будет понимать, что хочет развиваться, хочет классную команду и сотрудников. Но делать будет все, кроме того (и находить отговорки для себя), чтобы нанять этих сотрудников и начать делать.
Как вы поддерживаете баланс между личной жизнью и профессиональной деятельностью? Какие советы вы даете своим клиентам по этому вопросу?
В.Б.: Очень важно иметь хобби или такое дело, где вы не будете ждать результата, а просто получать удовольствие от процесса. И, конечно же, планировать отдых. Мы планируем все в нашей жизни: встречи, переговоры, работу, но не отдых, очень важно понимать, «что для меня отдых и как я хочу его провести»?
Какие навыки и качества, на ваш взгляд, наиболее важны для успешного коуча и психолога?
В.Б.: Эмпатия, постоянное развитие, умение слушать и слышать.
Как вы справляетесь с профессиональным выгоранием и поддерживаете свою мотивацию в работе?
В.Б.: Я путешествую, планирую отдых и знаю, как себя порадовать за ту или иную работу. Только так возможно поддерживать свою мотивацию. Главное знать, чего и как ты хочешь? Очень важно идти к себе на встречу и быть про себя.
- Что вас вдохновляет и дает силы продолжать работать в этой сложной и ответственной сфере?
В.Б.: Моя миссия – сделать 3% населения счастливыми, богатыми и успешными и главное понимающими себя. А вообще, меня вдохновляют отзывы людей, которые мне благодарны (улыбается)
- Какие планы и цели у вас на будущее? Планируете ли вы развивать свои методики или запускать новые проекты?
В.Б.: Запустить оффлайн встречи в Ташкенте, что-то типа закрытого клуба, где будем разбирать и развиваться в групповой динамике. Такого точно нет на рынке – следите. Будет очень интересно
- Благодарим за интервью.
В.Б.: Спасибо. Мне было очень приятно быть полезным для читателей. Я верю в каждого и знаю, что все получится.
Одна из моих любимых цитат – это «Те, кто верит, что у него не получиться и те, кто верить, что у него получится – оба правы». Так пусть, у вас всё получится. Удачи!