Dmitriy Jilin - Rossiyadan sotish bo'yicha tajribali mutaxassis, uning bilim va tajribasi yangi boshlanuvchilar uchun haqiqiy xazinaga aylanishi mumkin mutaxassislar. Bugun biz Dmitriy bilan savdo dunyosidagi shaxsiy sayohati, muvaffaqiyatga erishish yo'lini qanday boshlaganligi, shuningdek, ushbu sohada o'z sayohatini boshlaganlar uchun qimmatli maslahatlar haqida suhbatlashish imkoniga egamiz.
- Savdo sohasida qancha vaqt ishlaysiz?
Dmitriy: 2010 yildan beri savdo sohasida. Menejer sifatida ish topdi, o'qidi va bir yil 6 oydan keyin o'z filialini ochdi va mustaqil ravishda sotishni boshladi, odamlarni yollashni o'rgatdi, sotishni o'rgatdi, ya'ni.menejer sifatida emas, balki tadbirkor sifatida allaqachon ishlagan.
- Yangi mijozlarni jalb qilish uchun qanday strategiyalardan foydalanasiz?
Dmitriy: Strategiyalar har doim insonning kuchli tomonlariga asoslanadi. Bizda, asosan, faqat to'rtta asosiy trafik manbalari mavjud-bu pullik trafik (maqsadli, reklama sotib olish, Avito kabi reklama saytlari, boshqa mumkin bo'lgan turlari). Trafikning ikkinchi manbai-bu sheriklik trafigi, siz kimgadir kelib, meni reklama qilaylik, deb aytganingizda, agar odamlar sizdan kelsa, men sizga pul to'layman va siz foyda foizini baham ko'rasiz. Uchinchisi endi ajoyib ishlaydi, bu video tarkib: Shorts, rils, storys, VK kliplari, Yandex Zen va boshqalar. To'rtinchisi-namoyon bo'lish, tadbirlar, forumlar, ko'rgazmalar, nutq so'zlash, tarmoqlar, mastermindlar, biznes nonushtalari, boshqa turli tadbirlar, bu erda siz o'zingizni namoyon qilasiz, sizni ko'rasiz va u erdan mijozlar keladi. Mana 4 ta trafik manbai. Strategiya insonning kuchli tomonlariga asoslanadi. Agar u o'zini ajoyib tarzda namoyon qilsa va qanday tanishishni bilsa, unda biz namoyon bo'lish orqali strategiyani tuzamiz. Agar u videoni qanday o'rnatishni va qanday qilib salqin suratga olishni bilsa, unda biz video tarkib orqali strategiyani tuzamiz va hokazo.
- Savdo maqsadlarini qanday belgilaysiz va ularga qanday erishasiz?
Dmitriy: Men har doim birinchi istaklarimdan kelib chiqaman, ya'ni nima olishim kerak. O'tgan oy natijalariga asoslanib. Maqsadni kichikroq tarkibiy qismlarga ajrataman va parchalanishga ko'ra, qanday resurslar kerakligini, qancha mijozlarni jalb qilish kerakligini va qancha savdo qilish kerakligini tushunaman.
- Doimiy mijozlar bilan munosabatlarni qanday saqlaysiz?
Dmitriy: Uchun doimiy mijozlar bilan munosabatlarni saqlang men ularga har 2-3 oyda bir marta yozaman va muloqot qilaman. Men nima bo'lganini, hozir nima qilayotganini, qanday loyihalarni, nima chiqayotganini, nima bo'lmasligini, qanday qiyinchiliklar borligini so'rayman. Va ular menga qanday muammolar haqida gapirayotganiga asoslanib, men allaqachon ularning ehtiyojlarini yopib, ularga yangi mahsulotimni taklif qila olaman.
- Savdo ishingizning samaradorligini qanday baholaysiz?
Dmitriy: Kassadagi pul va konvertatsiya. Agar men 10 ta uchrashuv o'tkazganimni va bitta sotuvim borligini tushunsam, konvertatsiya juda past, samarasiz.
- Muvaffaqiyatli savdo karerasi uchun qaysi ko'nikmalar eng muhim deb hisoblaysiz?
Dmitriy: Asosiy ko'nikmalar-bu muloqot va qat'iyatlilik. Aslida, ko'nikmalar shakllanishi mumkin. Agar siz bunday vazifani o'z zimmangizga olsangiz, mutlaqo har qanday mahoratga ega bo'lishingiz mumkin. Muloqot qilish, begonalar bilan muloqot qilish va muzokaralar olib borish, muzokaralar olib borish qobiliyati bu savdo mahoratidir. Siz muzokara qilishingiz mumkin bo'lgan narsani olasiz. Agar xohlasangiz, bularning barchasini o'rganishingiz mumkin.
- Xarid qilishdan voz kechishga qanday munosabatda bo'lasiz va mijozlarning e'tirozlarini qanday engasiz?
Dmitriy: Men bu usulning tarafdoriman, keyinchalik uni ishlab chiqishdan ko'ra, e'tirozni oldini olish yaxshiroqdir. Men barcha e'tirozlarni dastlabki bosqichlarda tahlil qilishga va yopishga harakat qilaman, shunda bitim tuzish uchun ular yo'q. Va men qanday munosabatda bo'laman? Ha, ajoyib! Sizning "yo'q" ni "ha"ga aylantirish uchun nima qilishim kerakligini so'rayapmanmi? Siz sotib olish uchun nima etarli emas edi?
- Bozordagi o'zgarishlarni qanday kuzatasiz va ular sizning savdo strategiyangizga qanday ta'sir qiladi?
Dmitriy: Men vaqti-vaqti bilan boraman, kim nima sotayotganini, kim qanday taklifga ega ekanligini, qanday sotayotganini ko'raman, lekin gap shundaki, agar siz qanday sotishni bilsangiz, har doim, har doim sotasiz. Qanday strategiyaga ega bo'lishingizdan qat'iy nazar.
- Savdo karerangizdagi eng yaxshi yutuqni ta'kidlashingiz mumkinmi?
Dmitriy: Ehtimol, men 42 kishilik savdo guruhimni qurganman. Men shaxsan yolladim va o'qitdim. Ikkinchi yutuq, men ikkita tarmoq uchun 1,5 million rubl sotdim. Buni kam odam biladi (kuladi).
- Boshlang'ich savdo mutaxassislariga qanday maslahatlar berasiz?
Dmitriy: Ko'proq tajribali mutaxassislarga murojaat qiling va o'rganing, ko'proq malakali odamlarning tajribasini qabul qiling. Ko'nikmalarni qabul qilish. Konuslarni to'ldirish, xato qilish va ko'p vaqt sarflash orqali o'z yo'lingizga bormang, balki boshqa odamning tajribasini sotib oling va buni iloji boricha qisqa vaqt ichida bajaring.

Дмитрий Жилин: «За два нетворкинга я сделал продажи на 1,5 млн рублей»
Дмитрий Жилин – опытный эксперт в области продаж из России, чьи знания и опыт могут стать настоящим кладом для начинающих специалистов. Сегодня мы имеем возможность поговорить с Дмитрием о его личном пути в мире продаж, о том, как он начинал свой путь к успеху, а также получить ценные советы для тех, кто только начинает свой путь в этой области.
• Как долго вы работаете в сфере продаж?
Дмитрий: В сфере продаж с 2010 года. Устроился менеджером, обучился и через год и 6 месяцев открыл свой филиал и начал продавать самостоятельно, обучать набирать людей, обучать продажам, т.е. уже работал, как предприниматель не как менеджер.
• Какие стратегии вы используете для привлечения новых клиентов?
Дмитрий: Стратегии всегда выстраивается исходя из сильных сторон человека. У нас в принципе всего четыре основных источника трафика – это платный трафик (таргет, закупка рекламы, площадки объявлений типа «Авито», другие возможные виды). Второй источник трафика – это партнерский трафик, когда вы приходите к кому-то и говорите, давай ты меня прорекламируешь, если от тебя придут люди, я тебе заплачу, и ты делишься процентом от прибыли. Третье сейчас что круто работает, это видеоконтент: шортсы, рилсы, сторисы, VK клипы, Яндекс Дзен и так далее. Четвёртое – это проявление, мероприятия, форумы, выставки, спикерство, нетворкинги, мастермайнды, бизнес-завтраки, другие различные мероприятия, где ты проявляешься, тебя замечают и оттуда приходят клиенты. Вот 4 источника трафика. Стратегия выстраивается исходя из сильных сторон человека. Если он классно проявляется и умеет знакомиться, значит мы выстраиваем стратегию через проявление. Если он умеет монтировать и классно снимать видео, тогда мы выстраиваем стратегию через видеоконтент и так далее.
• Как вы устанавливаете цели продаж и как их достигаете?
Дмитрий: Я всегда исхожу во-первых из своих желаний, т.е., что мне надо получить. Опираясь на результаты прошлого месяца. Декомпозирую цель на более мелкие составляющие и согласно декомпозиции, я понимаю, какие нужны ресурсы, сколько нужно привлечь клиентов и сколько нужно сделать продаж.
• Как вы поддерживаете отношения с постоянными клиентами?
Дмитрий: Для поддержи отношений с постоянными клиентами я раз в 2-3 месяца пишу им и общаюсь. Спрашиваю, как дела, чем занимаются сейчас, какими проектами, что получается, что нет, какие есть сложности. И исходя из того, о каких проблемах они мне рассказывают, я уже могу закрыть их потребность и предложить им какой-то свой новый продукт.
• Как вы оцениваете эффективность своей работы в продажах?
Дмитрий: Деньги в кассе и конверсия. Если я понимаю, что я провёл 10 встреч и у меня одна продажа, значит конверсия очень низкая, неэффективная.
• Какие навыки считаете наиболее важными для успешной карьеры в продажах?
Дмитрий: Основные навыки это коммуникабельность и настойчивость. На самом деле навыки могут формироваться. Вы можете получить абсолютно любой навык, если поставите перед собой такую задачу. Навык коммуникации, общения с незнакомыми людьми и уметь договариваться, вести переговоры это и есть – навык продаж. Вы получите то, о чем вы сможете договориться. Всему этому вы можете научиться при желании.
• Как вы реагируете на отказы от покупки и как преодолеваете возражения клиентов?
Дмитрий: Я сторонник такого метода, что лучше возражение предотвратить, чем его потом отрабатывать. Я стараюсь на ранних этапах разобрать и закрыть все возражения, чтобы на заключение сделки их просто-напросто не было. А как я реагирую? Да, отлично! Спрашиваю, что мне необходимо сделать для того, чтобы ваше «нет» превратилось в «да»? Чего не хватило, чтобы ты купил?
• Как вы следите за изменениями на рынке и как они влияют на вашу стратегию продаж?
Дмитрий: Я иногда хожу, смотрю, кто что продает, у кого какие офферы, как они продают, но дело в том, что если вы умеете продавать, то продавать вы будете всегда, во все времена. Вне зависимости от того, какая у вас будет стратегия.
• Какое лучшее достижение в вашей карьере в продажах вы можете выделить?
Дмитрий: Наверное то, что я построил свой отдел продаж из 42 человек. Лично набирал и обучал. Второе достижение, это я за два нетворкинга сделал продажи на 1,5 млн рублей. Мало кто так умеет (смеется).
• Какие советы вы бы дали начинающим специалистам в области продаж?
Дмитрий: Идти к более опытным специалистам и обучаться, перенимать опыт людей, которые более компетентны. Перенимать навыки. Не идти своим путём, набивая шишки, совершая ошибки и тратя кучу времени, а купить опыт другого человека и сделать это за максимально короткий промежуток времени.